تاریخ انتشار :شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۳
 

 بلوک نیوجرسی
همان‌طور که میدانید ایمنی حمل‌ونقل یکی از زیر بخش‌های اصلی در زمان بهره‌برداری از جاده و معابر می‌باشد استفاده از حفاظ‌های بتنی با ابعاد و مشخصات مناسب در جداسازی معابر و جاده‌ها، می‌تواند بخش قابل‌توجهی از خسارات جانی و مالی تصادفات را کاهش دهد.
علت نام گذاری
علت نامگذاری این مانع بتنی به نیوجرسی این بوده است که در سال ۱۹۵۰ میلادی موسسه فناوری استیون به درخواست دپارتمان بزرگراه های ایالت نیوجرسی در غرب ایالت متحده آمریکا برای چند خطه کردن بزرگراه ها این وسیله را طراحی نمود.
 

بلوک نیوجرسی چیست؟
جداکننده نیوجرسی یا دیوار نیوجرسی که در ایران به دلیل داشتن رنگ و مواد مشابه با بلوک سیمانی به‌طورمعمول به آن «بُلوکِ نیوجرسی» گفته می‌شود، در همین راستا جالب است بدانید که قطعات ساخته‌شده معمولاً از بتن یا پلاستیک بوده که کاربرد اصلی آن‌ها جدا کردن مسیرهای ترافیک جاده‌ها از یکدیگر است، هرچند برای مسدودسازی معابر یا جاده‌ها هم مورداستفاده قرار می‌گیرند. این قطعات به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که در صورت برخورد خودرو، آسیب کمتری به آن وارد شود و درعین‌حال، مانع عبور خودرو به مسیر روبه‌رو و تصادف از روبه‌رو یا اصطلاحاً تصادف شاخ‌به‌شاخ شوند.